Порядок отримання та ввезення гуманітарної допомоги в Україну, митний режим

Оновлені правила ввезення гуманітарної допомоги були регламентовані Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (надалі – Постанова № 174).

За останньою редакцією від 20.03.2022 року, запроваджено процедуру безперешкодного пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України, яка здійснюється донорами, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю), шляхом подання декларації (додаток до Постанови № 174) яка заповнюється особою, що перевозить товар через кордон.

Згідно ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», донорами є юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.

Декларація є єдиним необхідним, для перевезення гуманітарної допомоги, документом.

На сьогоднішній день, товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги (Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 329 було визнано таким, що втратив чинність, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 224 “Про затвердження переліку категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги“).

За умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів (орган військового управління, правоохоронний орган, інше військове формування), за декларативним принципом також ввозяться такі товари: Пластини для бронежилетів, Переносні радіостанції нецивільного призначення Безпілотні літальні апарати (квадрокоптери) нецивільного призначення, Біноклі, монокуляри та інші оптичні труби, магніфери (збільшувачі) нецивільного призначення, Коліматорні приціли, оптичні приціли нецивільного призначення, Тепловізори, прилади нічного бачення. Зазначений лист оформлюється кінцевим користувачем товарів гуманітарної допомоги, яким є орган військового управління, визначений Міністерством оборони, правоохоронний орган, інше військове формування, утворене відповідно до закону, або інший суб’єкт, що здійснює боротьбу з тероризмом відповідно до закону, та засвідчується його печаткою (абз. 4 Постанови № 174).

Як гуманітарну допомогу відтепер можна ввозити будь-які товари, окрім тих, щодо яких діє пряма заборона переміщення відповідно до статті 196 Митного кодексу України. До переліку таких товарів входять:

  • товари, що походять із Російської Федерації, за встановленим постановою Кабінету Міністрів України №1147 від 30.12.2015 переліком;
  • зброя військових зразків всякого роду та боєприпаси до неї;
  • наркотичні та психотропні речовини;
  • сильнодіючі отруйні, радіоактивні, вибухові речовини;
  • витвори мистецтва, культурні та історичні цінності (картини, скульптури, малюнки, акварелі, різноманітні види гравюр, мініатюри, вироби з фарфору, кришталю, кераміки, дерева, шкіри, коштовного та не коштовного каміння, дорогоцінних та недорогоцінних металів, кістки, предмети народних художніх промислів, гобелени, меблі, художній одяг та взуття, нумізматика, художня зброя, книги, рукописи, платівки, музичні інструменти, поштові марки тощо) та інші предмети, що складають значну художню, історичну, наукову та іншу культурну цінність;
  • анульовані цінні папери;
  • товари, експорт яких здійснюється з порушенням прав інтелектуальної власності.

При ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України “Про гуманітарну допомогу” як гуманітарна допомога, не оподатковуються ввізним митом (стаття 287 Митного кодексу України).

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *