Що таке воєнні злочини?

Воєнні злочини – це порушення законів та звичаїв війни, за який винуватці (учасники бойових дій та особи, які віддають їм накази) несуть кримінальну відповідальність, визначену рішенням міжнародних воєнних трибуналів. За скоєння воєнних злочинів передбачено кримінальну відповідальність на національному та міжнародному рівні.

Що визнається воєнними злочинами?

На міжнародному рівні загальний перелік воєнних злочинів закріплений у Статуті Міжнародного кримінального суду (Римський статут). Зокрема, це:

 • депортація або переміщення частини чи всього населення окупованої території як в межах відповідної території, так і за її межі;
 • умисне завдавання ударів по будівлях, що мають релігійне, освітнє, культурне, наукове чи благодійне призначення, історичним пам’яткам, госпіталях та місцях зосередження хворих та поранених, за умови, що вони не є воєнними цілями;
 • пограбування міста чи населеного пункту навіть, якщо він захоплений штурмом;
 • посягання на людську гідність, в тому числі ставлення, що ображає чи принижує людську гідність;
 • умисне вчинення дій, які піддають цивільне населення голоду, як способу ведення війни шляхом позбавлення його предметів, необхідних для виживання, включаючи умисне створення завад для допомоги та ін.

Міжнародним судовим органом, який розглядає справи щодо притягнення осіб за вчинення воєнних злочинів, є Міжнародний кримінальний суд (МКС), який розташований у Гаазі. Росія не ратифікувала Римський статут, отже може не співпрацювати з МКС. Вірогідно, буде створено спеціальний трибунал для розслідування злочинів Росії проти України, як, наприклад, було при створенні інших спеціальних трибуналів: Нюрнберзького, Токійського, а також проти колишньої Югославії та Руанди.

На національному рівні, в Кримінальному кодексі України, також передбачена відповідальність за мародерство, насильство над населенням у районі воєнних дій, погане поводження з військовополоненими незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала та зловживання ними.

Особа, яка вчинила ці злочини, може бути засуджена на національному рівні українським судом.

Фіксація воєнних злочинів — це важлива складова допомоги Збройним силам України, а також подальшого доведення факту злочину в суді.

Як фіксувати?

Письмово, на фото та відео. Окрім власне злочину, фільмуйте середовище для повноти контексту. Зазначте дату, час і точне місце зйомки (інакше доказ не матиме ваги в суді). Зафіксуйте (якщо можливо) персональні дані свідків, постраждалих від злочину (ПІБ, дата народження, номер телефону, адреса).

Куди подавати докази?

Зараз в Україні вже створено низку цифрових платформ і застосунків, що суттєво спрощують збирання доказів військових злочинів рф:

 • Застосунок eyeWitness to Atrocities
 • Платформа WarCrimes – за підтримки Офісу Генпрокурора України
 • Чат-бот WarCrime Міністерства юстиції України
 • Чат-бот Держекоінспекції для документування злочинів проти довкілля
 • Проєкт «Росія заплатить» для документування матеріальних збитків.
 • Проєкт Трибунал для Путіна від Української Гельсінської спілки з прав людини.

Є питання ? Звертайтеся до нас!

Повідомляємо про роботу інформаційної “гарячої лінії” з питань повязаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів.

Отримати юридичну консультацію можна наступними способами:

 • за номером «гарячої лінії», яка працює кожного робочого дня з 10:00 до 17:00: 0 800 30 15 16*
 • В соціальній мережі Facebook.com на офіційній сторінці Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги:
 • https://www.facebook.com/UCLA.Ukraine
 • Звернувшись на електронну пошту: info@ucla.org.ua
 • Виклавши питання коментарях.

Проект «The Bar and civil society – working together to overcome the consequences of the war» реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки Американської Асоціації Юристів Ініціативи з Верховенства права/American Bar Association Rule of Law Initiative

*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *