Проблеми емоційного вигорання волонтерів

Волонтери, як правило,  – це різні люди з різними професіями, статками, інтересами та цілями, але всі вони мають спільну цінність – небайдужість до того, що відбувається навколо.

Про волонтерський рух в Україні сьогодні з захопленням говорять у багатьох країнах світу, називаючи це явище унікальним. Адже у надзвичайно складний період саме цей рух об’єднує суспільство, включається в процеси забезпечення армії та переселенців, створює дієву структуру груп людей, готових взяти на себе вирішення найбільш нагальних і болючих проблем держави, формуючи навіть структуру громадських організацій, виходячи за рамки напрямів їх діяльності.

Волонтери беруть активну участь у розбудові громадянського суспільства, що робить окремі спільноти сильнішими – а отже, і всю країну.

Але варто піклуватися про психологічний стан волонтерів, які за рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну забувають про необхідність відпочивати, відсторонюватися та піклуватися про себе.

Одна з проблем волонтерів, які надають допомогу постраждалим, — феномен вигорання (емоційного вигорання). Люди, які надають різного роду підтримку іншим людям, і особливо ті, хто постійно має справу з людським горем, стражданнями тощо, так чи інакше можуть відчути певні психологічні проблеми, що впливають на їхній емоційний стан і професійну поведінку і призводять до цього стану. Термін «вигорання» запровадив 1974 року американський лікар Г. Дж. Фрейденбергер. Тоді він описав це як синдром втрати енергії, відчуття перевантаження себе проблемами інших, розчарування в роботі.

Спеціалісти в психології відзначають, що процес вигорання, зазвичай починається з інтенсивного й тривалого стресу, що викликає почуття напруженості, роздратування та втоми і завершується психологічним відстороненням від діяльності. Також дослідники називають низку ознак, за якими можна визначити процес емоційного вигорання у фахівця. Так, наприклад, американські вчені послуговуються такими ознаками при діагностуванні емоційного вигорання:

  • почуття емоційного виснаження, 
  • втрата ефективності,
  • розвиток негативного ставлення до справи,
  • виснаження,
  • розвиток негативного ставлення до себе;
  • проблеми зі здоров’ям. 

Тож, якщо ви відчуваєте, що втрачаєте емоції, це може бути початком емоційного вигорання. Піклуйтеся про себе, звертайтеся до професійної психологічної допомоги, щоб розуміти, як поповнювати особисті ресурси. Самостійно цю проблему вирішити складно!

Публікація підготовлена в рамках проекту «Розбудова спроможності жіночих волонтерських ініціатив в умовах війни», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *