Неглект та газлайтинг як складові домашнього насильства

У наш час гласності, активізації громадянського суспільства та рухів за права меншин все більше людей розуміють, що таке особисті кордони та як їх відстоювати. Але, на жаль, це розуміння не спрацьовує у випадках, коли насильство, у тому числі домашнє, є завуальованим. Яскравими прикладами такого «завуальованого» домашнього насильства є газлайтинг та неглект.

СВІТЛО, ЯКЕ НЕ ГРІЄ

Газлайтинг  – форма психологічної маніпуляції, метою якої є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів власну пам’ять та розсудливість.

На думку психологині Олени Савиної, газлайтер – агресор прагне вивести потерпілу особу з рівноваги, а потім перекласти на нього ж провину за те, що той знову влаштував істерику. У своїх докорах, щоб дошкулити болючіше, агресори, як правило, апелюють до того, що людина не в змозі змінити – до віку, статі, походження, фізіологічних особливостей.

«У мене теж так було – я з доказів зрозуміла, що чоловік зраджує. А він говорив, що я божевільна. Він ще робив такий турботливий вигляд, ніби правда турбується за моє психічне здоров’я. Каже: «У тебе все добре? Може тобі до лікаря звернутися?» -пише жінка у LiveJournal, питаючи поради у блогерки, яка у свій час також відчула на собі газлайтинг.  І вона не поодинока. Це відчуття знайомі батькам, чиї діти зневажливо до них відносяться, жорстко іронізують, принижуючи честь та гідність, дітям, чиї батьки не можуть прийняти, що у дитини є прихильності або неприязнь до чого-сь, не розуміють, що вони є окремою людиною.

Психологи виділяють 6 основник ознак газлайтингу:

 • заперечення фактів, які відбулися
 • заперечення адекватності емоцій
 • констатація факту вашої неадекватності
 • знецінення ваших успіхів
 • перекладання відповідальності
 • підміна понять

НЕГЛЕКТ, АБО БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ ВБИВАЄ

На відміну від газлайтингу, який передбачає активну дію по виведенню з психологічної та фізичної рівноваги, неглект – бездіяльність, форма психологічного насильства у вигляді зневаги потребами, інтересами і особистістю жертви. Неглект відрізняється від випадкових помилок або здорової захисту кордонів наступними ознаками:

 • систематичним зневагою обов’язками: свідоме ігнорування прохань і незадоволення життєвих потреб людини, залежної від неглектора, відбуваються постійно і видаються за норму;
 • нанесенням реального шкоди або шкоди жертві: неглектор кожен раз погіршує фізичний або психологічний здоров’я залежного особи, підсилює його економічну несвободу, руйнує соціальні зв’язки, тощо;
 • зміщенням фокусу відповідальності: неглектор не визнає свою провину в тому, що відбувається, перекладаючи її на оточуючих або саму жертву.

У найзагальнішому сенсі, неглектом називається ситуація, в якій людина, яка взяла на себе зобов’язання по відношенню до залежному від нього особі, систематично не виконує цих обязательств6. Дослідники виділяють кілька форм цього явища:

 • фізичний неглект – залишення в залежної людини в ситуації реальної небезпеки (наприклад, якщо батьки, які живуть з маленькою дитиною, регулярно забувають закривати вікна в квартирі на шістнадцятому поверсі);
 • емоційний неглект – ігнорування емоційних потреб залежної людини (наприклад, коли лікар відмовляється забезпечити породіллі приватність під час огляду і проводить процедуру у відкритому навстіж кабінеті);
 • медичний неглект – недостатнє забезпечення залежної людини медичним доглядом, профілактикою і лікуванням захворювань (наприклад, якщо дорослі діти не купують батькам – лежачим хворим – прописані ліки);
 • неглект в сфері психологічного здоров’я – систематичне невиконання рекомендацій психолога або психотерапевта, що працює з дитиною або дорослим, які перебувають в вразливій ситуації (наприклад, коли бабуся, приїжджаючи в гості до онука, який страждає гіперактивністю, регулярно соромить і лає дитину, пропонуючи батькам «перевиховати» його за допомогою рукоприкладства);
 • неглект щодо освіти – явне або приховане перешкоджання отриманню залежною людиною освіти (наприклад, якщо батько маленької дитини категорично забороняє дружині запрошувати няню, щоб пройти курси підвищення кваліфікації для відновлення навичок після декретної відпустки).

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ?

Перш за все,  пам’ятайте, що про будь-який  випадок насильства в свій бік слід сповіщати правоохоронні органи. Якщо у вас не має можливості розповісти про насильство знайомим, то ви завжди можете звернутися на гарячу лінію 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер) з будь-якого телефону по всій території України. Лінія є безкоштовною, анонімною та конфіденційною. Тут вам порадять, що робити у вашій конкретній ситуації в конкретний момент. Якщо насильство відбувається безпосередньо в момент дзвінка, вас одразу перемкнуть на поліцію.

Частіше всього, неглект та газлайтинг можна віднести до психологічного, економічного, інколи фізичного, насильства. Відповідно до ст 173-2,  особі, яка вчиняє неглект або газлайтинг загрожує штраф у вигляді 10-20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян(170-340 грн) або громадські роботи та строк від 30 до 40 годин. Також, може бути застосований адміністративний арешт на строк до 7 діб.

Захищаючись від цих подвидів домашнього насильства пам’ятайте: чим менше «важелів тиску» є у партнера і чим більше рівноправними (не тільки на словах, але і в реальному розподілі ресурсів і обов’язків) є відносини, тим менше ймовірність розвитку неглекта та газлайтингу. Однак найбільш важливим ресурсом є соціальні зв’язки, що дозволяють отримати об’єктивну оцінку ситуації і, якщо це буде потрібно, необхідну допомогу. Підтримуюча сім’я, друзі і подруги, професійне співтовариство можуть стати «містком» для накопичення «активів» і виходу з насильницьких стосунків. Варто пам’ятати про те, що просити і приймати допомогу – не соромно, а абсолютно нормально – так само, як і «виносити сміття з хати», намагаючись розібратися в тому, що відбувається у відносинах з партнером. Об’єднуючись, ми можемо стати опорою один для одного, а значить – подолати навіть найсерйозніші труднощі.

Авторка: Ірина Кузіна, громадський офіцер протидії домашньому насильству в Сумській області.

Публікація підготовлена в рамках проекту «Протидія спалаху домашнього насильства у місцевих громадах», який реалізує БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» за сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *