Про зміни у виборчому процесі та активізацію переселенців говорили в Нікополі

У Нікополі відбувся тренінг для працівників місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та місцевих активістів на тему «Посилення участі внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах» в межах проєкту «Посилення участі внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах».

До тренінгу також долучилися представники Громадської приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Дніпропетровській області Тетяна Кокшарова та Оксана Крупій.

Під час тренінгу говорили про зміни у виборчому процесі, про можливість впливати на партії через голосування, обираючи конкретного кандидата, адже в бюлетенях будуть вказані не лише партії, але і список кандидатів від кожної політичної сили, за яких також можна віддати голос. Також, Однією зі змін стало затвердження імперативного мандату для місцевих рад, простіше кажучи, – правил відкликання депутатів за народною ініціативою. Ще одна особливість – запровадження гендерних квот: не менше 40% представників однієї статі в списку партії, тобто серед 5 кандидатів має бути щонайменше дві жінки.

5 вересня, в Україні офіційно стартував виборчий процес на місцевих виборах, призначених на 25 жовтня. І особливо актуальним це питання є для переселенців, які 6 років поспіль не мали можливості обирати місцеву владу в своїх нових громадах. На цей час багато хто з них вже змінили виборчі адреси задля участі у виборах, та слушним все ж таки є пояснити новели законодавства для місцевих виборів, застороги та обмеження, які діятимуть на місцевих виборах в умовах пандемії, та алгоритм перевірки себе у списках виборців.

Юристка, Юлія Полєхіна, пояснила, за якою схемою відбуватимуться вибори в Україні:

«Депутатів на місцях тепер обиратимемо за двома системами: партійна пропорційна та відкриті виборчі списки, а також – мажоритарна. Під час виборів буде врахований кількісний аспект: у територіальних громадах з кількістю виборців у 10 тисяч депутатів сільської, селищної, міської ради обиратимуть за мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів. У територіальних громадах, з кількістю виборців 10 тисяч і більше, депутатів обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій».

Правозахисниця Наталія Кожина звернула увагу на застороги та обмеження, які діятимуть на місцевих виборах у зв’язку з дією карантину:

«Обов’язковість маски, соціальне дистанціювання, люди з підвищеною температурою або ознаками хвороби будуть рухатися за окремим маршрутом – для них буде обладнана окрема кабінка. До речі, якщо людина відмовляється одягати маску, її також мусять допустити до голосування за тим самим окремим маршрутом. Та опісля вона може понести адміністративну відповідальність за порушення протиепідемічних норм і законодавства».

Тетяна Кокшарова, звернула увагу на те, що жодні карантинні заходи не мають обмежувати виборчі права громадян, а у разі їх порушення слід звертатися зі скаргами до відповідної виборчої комісії чи окружного адміністративного суду за місцезнаходженням виборчої комісії, також вона порадила обов’язково перевірити себе у списках виборців. Це можна ще зробити за допомогою онлайн-запиту на сайті Державного реєстру, зареєструвавшись у сервісі «Особистий кабінет виборця», або у списку виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії, до якої ви належите за зареєстрованим місцем проживання.

Такий список передається комісії не пізніше як за 13 днів до дня голосування.

Проєкт реалізується БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні у співпраці з ГО «Правозахисна Група «СІЧ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *