Бізнес в умовах воєнного стану

Скасування вимог щодо отримання ліцензій та дозволів на більшість видів діяльності

Постановою №314 від 18 березня 2022 року Кабмін запровадив декларативний принцип набуття права на провадження господарської діяльності без необхідності отримання документів дозвільного характеру, ліцензій тощо.

В період воєнного стану перед початком діяльності підприємцю необхідно подати декларацію встановленої форми до Міністерства економіки, а у випадках здійснення охоронної діяльності – до Міністерства внутрішніх справ.

Однак, є низка виключень, серед яких — діяльність, пов’язана з радіоактивними та іншими небезпечними речовинами, видобутком корисних копалин, виробництвом лікарських засобів, зовнішньоекономічною діяльністю, організацією та проведенням азартних ігор, оцінкою відповідності щодо технічних регламентів тощо.

Для цих видів діяльності порядок отримання дозвільних документів залишається незмінним.
Після закінчення воєнного стану суб’єкти господарювання повинні не пізніше одного місяця, звернутися до органу ліцензування та отримати дозвіл на загальних умовах, передбачених законодавством.

Постанова передбачає суттєву дерегуляцію господарської діяльності, зокрема, замість близько 600 різних видів ліцензій та дозволів, чинними залишаються лише близько 50.
Це безумовно дасть значний поштовх у розвитку економіки та підприємницької діяльності в умовах воєнного стану.

Трудові відносини

Серед основних новацій: можливість збільшення робочого часу з 40 до 60 годин на тиждень та зменшення обов’язкового вихідного дня до одного, можливість призупинення дії трудового договору.

Спрощена система звільнення та скорочення працівників у зоні проведення активних бойових дій та звільнення від відповідальності за порушення строків виплати заробітної плати за умови, якщо роботодавець доведе, що така затримка пов’язана з веденням активних бойових дій або викликана іншими вагомими причинами.

Пільги в оподаткуванні

Внесено зміни до Податкового кодексу, які передбачають тимчасовий добровільний перехід підприємців на нову систему оподаткування на період воєнного стану.

Так, компанії та ФОП з обсягом доходу до 10 мільярдів гривень мають право стати платниками єдиного податку 3-ї групи, яка передбачає:

  • ставку податку 2% від доходу;
  • ПДВ (20%) з операцій на території України не застосовується;
  • відсутнє обмеження кількості працівників.

Скасування перевірок та санкцій за несвоєчасне подання звітності

Закон передбачає також скасування податкових перевірок на час дії воєнного стану за винятком фактичних перевірок.

Пеня за порушення податкового законодавства внаслідок введення воєнного чи надзвичайного стану не нараховується.

Також, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №303 від 13 березня 2022 року на час дії воєнного стану припиняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) та державного ринкового контролю.

В той же час, виключенням є здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо запобігання неконтрольованого зростання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість.

Також суттєві послаблення відбулися у сфері податкової звітності та сплати податків.
Платники податків мають право подати податкову та іншу звітність протягом 90 календарних днів після скасування правового режиму воєнного стану, а отже відповідальність за несвоєчасне подання звітності під час воєнного стану та 90 днів після його припинення також не застосовується.

Крім того, на час дії правового режиму воєнного стану не будуть застосовуватися фінансові санкції за порушення пов’язані з використанням реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

Евакуація бізнесу

Кабмін запустив програму евакуації приватних підприємств з “гарячих” точок країни у західні області.

Ця програма покликана зберегти стратегічно важливі виробництва та робочі місця до повної перемоги України.

Учасником може бути не лише велике підприємство, але й маленькі бізнеси з 10 людьми у штаті.

В першу чергу допомогу держави для вимушеного переміщення отримають стратегічно важливі підприємства та підприємства, які виробляють товари першої необхідності (хліб та інша їжа, питна вода, одяг та інше) для забезпечення потреб цивільного населення, військових та бійців тероборони.

Станом на 5 квітня із зони бойових дій на безпечні території перевезли 178 підприємств. Програма релокації передбачає державну допомогу у:

  • підборі площ для розміщення виробництва;
  • переміщенні та розселенні персоналу;
  • підборі працівників в місці дислокації після переїзду.

Переміщення обладнання підприємства здійснюється “Укрзалізницею” та “Укрпоштою”, у випадку потреби залучаються субпідрядники, які мають можливості транспортувати вантажі.
Програмою релокації може скористатися будь-який бізнес, що перебуває в зоні ризику через бойові дії.

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *