Що таке «громадська спілка» та які є особливості її створення

В результаті проведеного регіонального форуму «Підтримка жіночого волонтерства в Хмельницькій області» головним питанням для подальшої роботи стало створення громадської спілки. У нашому випадку представниці громадського об’єднання та благодійного фонду виявили бажання створити спілку для подальшої співпраці з метою  задоволення та захисту соціальних, економічних та інших спільних інтересів громадян держави.

Розглянемо детально основну специфіку створення об’єднання.

Хто може бути засновником та членами Громадської спілки?

Як зазначено у Законі України «Про громадські об’єднання»: засновниками громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об’єднання зі статусом юридичної особи (кількість не може бути меншою, ніж дві юридичні особи), крім: політичної партії; юридичної особи в процесі ліквідації чи тієї, де єдиним засновником є одна і та ж особа; юрособи, власник яких внесено до переліку осіб, пов’язаних з веденням терористичної діяльності та державні установи.

Членами Громадської спілки можуть бути юридичні особи та фізичні особи, які досягли 18 років.

Основні етапи реєстрації громадських об’єднань в Україні.

 1. Визначення кола засновників громадського об’єднання.
 2. Визначення виду організаційно-правової форми громадського об’єднання (в залежності від складу засновників утворюється громадська організація або громадська спілка).
 3. Визначення назви та мети діяльності громадського об’єднання.
 4. Обрання форми діяльності – зі статусом юридичної особи або без такого, залежно від аспектів діяльності майбутнього об’єднання.
 5. Безпосередня підготовка та оформлення документів для реєстрації громадської організації або спілки.
 6. Подання пакету документів до органів державної реєстрації.
 7. Проведення реєстрації громадського об’єднання шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також Реєстру громадських об’єднань.
 8. Отримання за результатами державної реєстрації документу, що підтверджує її проведення.
 9. Перевірка правильності внесених до ЄДР відомостей.

Документи для реєстрації громадської організації.

Громадське об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, протягом 60 днів з дня проведення установчих зборів.

 1. Заповнена заява встановленого зразка про державну реєстрацію створення юридичної особи (громадського формування).
 2. Документ зі схемою структури власності юридичної особи.
 3. Заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формою, затвердженою відповідно до законодавства (подається за бажанням).
 4. Рішення засновників про створення юридичної особи, оформлене у вигляді протоколу установчих зборів або конференції.
 5. Додаток до протоколу – Реєстр осіб, які приймали участь в установчому з’їзді (конференції, зборах).
 6. Відомості про керівні органи громадського формування.
 7. Відомості про особу, яка має право представляти громадську організацію або спілку для проведення реєстраційних дій.
 8. Статут громадської організації (спілки), який також має відповідати всім законодавчо-встановленим вимогам.

Важливо! У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації громадського об’єднання протягом 60 днів з дня утворення таке громадське об’єднання не вважається утвореним.

Особливу увагу варто звернути на Статут Громадської спілки, адже його опрацювання допоможе Вам організувати структуру Спілки на свій розсуд (з урахуванням вимог закону), позначити органи управління і наділити їх особливими повноваженнями, визначити порядок вступу і виходу з членства, визначити самі умови членства і т.д.

Цікаво! Громадське об’єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Різниця між ГО зі статусом юрособи та без статусу.

На відміну від об’єднань зі статусом юридичної особи, громадська організація без такого статусу не зобов’язана подавати податкову, фінансову, статистичну та будь-яку іншу звітність. Також не стосується такого об’єднання питання податків. 

Однак, зворотній бік таких організацій – це неможливість відкрити банківський рахунок, а значить залучити грошові кошти у безготівковій формі для досягнення мети та завдань своєї діяльності.

Крім того, громадське об’єднання зі статусом юридичної особи на відміну від громадського об’єднання без такого статусу може:

– створювати відокремлені підрозділи;

– здійснювати підприємницьку діяльність;

– бути учасником цивільно-правових відносин;

– брати участь у здійсненні державної регуляторної політики;

– засновувати ЗМІ тощо.

Діяльність відбувається в рамках проекту «Розбудова спроможності жіночих волонтерських ініціатив в умовах війни», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *