Унікальна природна територія чи готельний комплекс: історія боротьби

У нас на сайті – найцікавіші історій захисту прав, які розповідають українські правники в рамках своєї участі в конкурсі правничої допомоги Pro bono, що проводить по всій країні Благодійна організація «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» у співпраці з Національною асоціацією адвокатів України за ініціативою Комітету з питань взаємодії з громадянським суспільством.

Вже декілька років на Закарпатті триває складний судовий конфлікт щодо забудови одного з найбільших курортів на території Європи. Після того, як Свидовець вирішили розпланувати та облаштувати там величезний готельно-туристичний комплекс, екологи, захисники прав та громадські активісти виступили проти. На їхню думку, це загрожує усьому водному балансу Карпат.

Адвокатка Софія Шутяк, Львів:

“До мене звернулась мешканка одного з карпатських сіл за консультацією та допомогою у з’ясуванні законності деталей будівництва курорту Свидовець. Це звернення стало початком довгої стратегічної боротьби.

Ця справа є дійсно унікальною, перш за все через те, що йдеться мова про збереження особливо цінної території Карпат – Свидовецького масиву. А це – надзвичайне місце Закарпатської області, звідки бере початок річка Тиса. Саме на цих територіях збереглися льодові озера, що утворились ще після танення льодовиків. Тож, це місце, допомагає зберігати баланс екосистеми Карпат. Але у 2017 р. Тячівська та Рахівська РДА прийняли рішення про забудову території Свидовця мегакурортом, перетворивши його на величезний мол розваг. Крім гірськолижних трас, тут передбачалося створення сотні готелів, спа-центрів, басейнів та аеродрому. З цим не були згодні не всі місцеві мешканці, а після підняття розголосу, активізувалась українська громадськість, місцеві та міжнародні незалежні екологи, природоохоронні організації, адже планування та будівництво величезного готельно-туристичного комплексу тут призведе до знищення ландшафту та екосистеми території, може спричинити  зміну клімату (посухи), втрату води, зокрема, питної, втрату місць для історичного ремісництва. Крім того, зумовить невиконання Україною ряду міжнародних угод, зокрема, Карпатської конвенції, Бернської конвенції про охорону біорізноманіття, Паризької угоди, Водної рамкової директиви  тощо. Ця справа реально тестувала механізм стратегічної екологічної оцінки.

Наразі, завдяки вірно вибраній стратегії боротьби, планування знищення території Свидовця припинено. Судовій спір пройшов дві інстанції та чекає розгляду у касації. Суддя першої інстанції у рішенні правильно визначив роль стратегічної екологічної оцінки під час містобудівної діяльності. Районні державні адміністрації, які готували відповідну документацію, не мали повноважень розробляти та затверджувати один детальний план території із проектування майбутнього курорту в межах двох районів та й ще в межах гірських Карпат! Саме це порушення було підставою звернення до суду про скасування затверджених детальних планів територій. Привернуто увагу правосуддя та громадськості до територій Смарагдової мережі, особливо цінних природоохоронних територій, які мають значення у міжнародному контексті. Зроблено акцент на ст. 12 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідно до якої, територія гірських Карпат може плануватися лише за вказівкою Кабінету Міністрів України.

Боротьба за збереження водно-болотних угідь Свидовця триває. Та я знову взялася б за подібну справу, адже вважаю, що крім іншого, завдання адвоката – заставляти працювати ті норми законів, які повинні захищати права та інтереси людей на екологічну безпеку, але не діють на сьогодні через відсутність практики їхнього застосування. Якщо без електроенергії ми проживемо день і більше, то без повітря – трохи більше хвилини. Адвокати повинні дбати за виконання владою України своєї обіцянок як перед міжнародною спільнотою, так і перед народом”.

Щоб взяти участь в конкурсі, треба заповнити аплікаційну онлайн-форму за посиланням

Дізнатися детальні умови проведення конкурсу та критерії оцінки успішних історій можна тут.

Проект фінансується за кошти Програми розвитку співробітництва та сприяння демократії Міністерства закордонних справ Литовської республіки / The project is financed by the funds of the Development Cooperation and Democracy Promotion Programme of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *