Долає дискримінацію щодо осіб з інвалідністю

Ми продовжуємо привертати вашу увагу до прикладів найцікавіших історій захисту прав, які розповідають самі правники в рамках своєї участі у Всеукраїнському конкурсі правничої допомоги Pro bono, що проводить Благодійна організація «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» у співпраці з Національною асоціацією адвокатів України за ініціативою Комітету з питань взаємодії з громадянським суспільством.

Адвокат Дмитро Жарий, Дніпро:

“Я дізнався про цю справу з власного досвіду, оскільки після здобуття першого судового рішення в Україні щодо дискримінації осіб з інвалідністю – отримав запрошення Ради Європи відвідати з навчальним візитом ЄСПЛ. В рамках підготовки до візиту та збору повного пакету документів, перелік яких визначений п. 3 ст. 10, 15 Регламенту № 810/2009 Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року, що встановлює Кодекс Спільноти з візових питань, необхідного для отримання Шенгенської візи, я звернувся до ЗАТ «СК «АХА-Страхування» з проханням продати мені поліс медичного туристичного страхування для виїжджаючих за кордон. Проте, отримав відмову. Підстава – наявність у мене інвалідності І групи.

Потім я дізнався, що дискримінація стосувалася не лише мене, а всіх осіб з інвалідністю І та ІІ групи, а також осіб старше шістдесяти років. Тож вирішив розпочати стратегічну судову справу, яка б призвела до усунення дискримінаційних умов. Тим більше, що такі обмеження були не лише у ЗАТ «СК «АХА-Страхування», але і у інших компаній, що провадять такий вид діяльності. Оскільки ситуація, що склалася, фактично порушувала право на свободу вільного пересування зазначеної категорії осіб, адже без необхідних документів неможливо отримати візу, а значить взагалі виїхати за межі країни. Навіть після запровадження безвізового режиму, вимога наявності у подорожуючих згадуваного полісу залишилась. І без пред’явлення такого документу на кордоні у в’їзді в країну призначення може бути відмовлено.

Найскладніше було довести, що ЗАТ «СК «АХА-Страхування» протиправно включила до своїх правил страхування дискримінаційну умову, а тому зобов’язана її усунути шляхом внесення відповідних змін. Адже кампанія стверджувала, що на неї не розповсюджуються вимоги Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, а тому вони не зобов’язані надавати їм жодні послуги. Стверджували, що це порушує принцип свободи підприємницької діяльності, що особами з інвалідністю має займатися виключно держава в особі органів соціального захисту населення. Справа тривала доволі довго. Порушення сталося восени 2013 року, а рішення суду першої інстанції було прийнято 14 березня 2017 року, а касаційної – аж 31 жовтня 2019 року. Впродовж всього цього часу ЗАТ «СК «АХА-Страхування» порушення не визнавала та зміни не вносила. Зараз рішення знаходиться на стадії виконання, але відповідач продовжує затягувати справу, подаючи заяви про уточнення рішення.

Важливість справи полягає у захисті права на свободу пересування, яке було порушене через дискримінацію як на рівні держави, так і приватного сектору. Держава винна, бо видала ліцензію, незважаючи на наявність у правилах страхування положень, що суперечать чинному законодавству. А приватний сектор – бо свавільно переклав свою соціальну відповідальність на державу. Склалась унікальна ситуація: особи з інвалідністю та ті, хто досяг шістдесятирічного віку – не могли на законних підставах виїхати за межі держави. Таким чином, ці особи були поставлені перед вибором:  свідомо йти на порушення закону (як країни призначення, так і України), віддаючи гроші страховим компаніям за поліс без покриття, або залишатися невиїзними.

По даній справі № 201/13021/16-ц був створений судовий прецедент, який встановив факт дискримінації осіб з інвалідністю, порушення права на свободу пересування, а також зобов’язав страхову компанію усунути зі своїх правил страхування положення, які призвели до порушення таких прав. Крім того, на підставі рішення по цій справі, народними депутатами України були ініційовані зміни до ст. 17 Закону України «Про страхування», які мають на меті посилення контролю з боку органів ліцензування та запровадження відповідальності для страхових компаній за такі порушення.

Я безперечно взявся б за подібну справу знов, оскільки на мою думку це є дуже ефективним механізмом для запровадження масштабних соціальних змін. Адже за допомогою рішення суду по одній справі можна досягти змін у законодавстві, які усунуть таке порушення для широкого кола осіб”.

Щоб взяти участь в конкурсі, треба заповнити аплікаційну онлайн-форму за посиланням

Дізнатися детальні умови проведення конкурсу та критерії оцінки успішних історій можна тут.

Проект фінансується за кошти Програми розвитку співробітництва та сприяння демократії Міністерства закордонних справ Литовської республіки / The project is financed by the funds of the Development Cooperation and Democracy Promotion Programme of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania.

 

One thought on “Долає дискримінацію щодо осіб з інвалідністю”

  1. Pingback: Вітаємо переможців Всеукраїнського конкурсу правничої допомоги Pro bono! – Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги
  2. Trackback: Вітаємо переможців Всеукраїнського конкурсу правничої допомоги Pro bono! – Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *