Без вихідних та під обстрілами – гаряча пора для правозахисників

Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні» за підтримки National Endowment for Democracy розгортає діяльність Пунктів правової та інформаційної підтримки. В обласних центрах на заході України, а також на півночі України – в Чернігові та Сумах, юристи та адвокати консультують із правових і гуманітарних питань.

Загалом, питань у громадян виникає чимало, так станом на сьогодні юридичну допомогу та різного роду інформаційну підтримку в рамках проєкту отримали майже 16 тисяч осіб. Тільки телефонних консультацій було надано 760. Майже вдвічі активніше працювала онлайн-підтримка у соціальних мережах Facebook, Instagram, Telegram – каналах, у Viber-спільнотах, Messenger (відповіді та роз’яснення) – опрацьовано більше 730 звернень. Щодо так званих «живих» консультацій, їх було в сукупності понад 300. Чимало переглядів набувають консультації та аналітичні матеріали, які готуються в рамках роботи проєкту та розповсюджуються інтернетом.

Майже всі юристи, які поєднали свої зусилля в роботі коаліції, супроводжують евакуацію населення – переміщення із небезпечних регіонів країни в безпечні або за кордон, шукають шляхи, якими можна виїхати з гарячих точок, збирають та передають по запитам можливості для поселення, супроводжують кейси перетину кордону. В Хмельницькій області активно ведеться консультування переселенців в містах їх компактного розселення, адже після того, як люди знаходять собі дах над головою, виникає безліч питань, що потребують вирішення: від отримання відповідного соціального забезпечення до влаштування дітей в навчальні заклади. Окреме і важливе питання, яке піднімається фактичної кожну зустріч з юристами – пошуки роботи, хоча б і тимчасової.

Пошкоджений будинок, в якому знаходиться квартира однієї з клієнток Пункту правової та інформаційної підтримки під час війни у Хмельницькій області Наталії В. у м. Чернігів.

Чимало питань є і у тих українців, які знайшли прихисток за кордоном. Адже вони так само як і внутрішні переселенці, після відпочинку від довгого шляху, мають правильно оформити своє прибування в новій країні, задовольнити освітні потреби дітей, а після починають цікавитися гарантіями влаштування на новому місці та правомірним оформленням трудових відносин з колишніми працедавцями в Україні.

В Сумах команда юристів працює, незважаючи на нестабільну безпекову ситуацію. Протягом цього часу юристи працюють, надаючи консультації онлайн та телефоном практично без вихідних, адже люди звертаються навіть поза робочим графіком. Обласний центр та весь регіон встигли побувати в повній облозі, пережили активні артилерійські обстріли, продовжуються авіа нальоти літаків рф. Тож, окреме та важливе питання, яке, на жаль, стосується зараз багатьох мешканців регіону – фіксація збитків за зруйноване майно: куди звернутися, як правильно задокументувати руйнування, які документи мають бути оформленні, роль в цьому всьому мобільного застосунку «Дія» – велика частка звернень юристами обробляється саме про це. Чимало мешканців користувалися тимчасовими передишками та виїжджали по гуманітарним коридорам за межі області, отже потребували консультацій щодо евакуації, поселення, перетину кордону, обліків переселенців та військовозобов’язаних, оформлення соціальної підтримки від держави тощо.

Наслідки авіаудару в ніч на 8 березня у Сумах. Фото: Андрій Мозговий

Більше місяця у Чернігові не припинялися активні бойові дії. За цей час жодного разу не вдалося жодним чином домовитися з військовими рф про організацію гуманітарних коридорів, люди виїздили на свій власних ризик їхали з міста в сторону Києва, полями, селами, об’їжджали ті ділянки, де стояли війська РФ. Місто покинуло майже половина чернігівців. Після руйнування автомобільного мосту, який сполучав Чернігів і Київ, містяни залишились в повній ізоляції: без гуманітарної допомоги, палива, продуктів. За весь час активних бойових дій місто бомбили важкою артилерією та авіабомбами кожного дня. Люди перебували у підвалах і бомбосховищах без світла, зв’язку, води, а й десь і газу. Тим не менш, команда проєкту не припиняла свою діяльність і в таких важких умовах і продовжувала консультувати. Звернення переважно стосувались надання гуманітарної допомоги: їжі, води, ліків, матеріалів для забиття вікон, засобів гігієни, сірників та свічок, одягу та інше.

Були звернення щодо необхідності отримання допомоги психолога. Багато звернень стосувались евакуації з міста до області чи Києва. Допомога надавалась через особисті виїзди та за наявності мобільного зв’язку телефоном. Протягом останніх тижнів місто оговтується і починає відновлюватись, починають працювати магазини, аптеки та комунальні служби. Тож наразі ми очікуємо великої кількості правових щодо відновлення соціальних прав потерпілих та документування воєнних злочинів.

Нагадаємо, що отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також в пунктах консультацій та центрах допомоги переселенцям.

Контакти:

Пункт правової та інформаційної підтримки під час війни у Хмельницькій області:
м. Хмельницький, вул. Кам’янецька, 74. Консультації надаються за телефоном: +380681728383 з понеділка по суботу з 9:00 до 18:00. За цим же телефоном можна записатися на візит до пункту.

Пункт правової та інформаційної підтримки під час війни у Сумській області:
Консультації надаються за телефоном: +380959311110 та +380959391111 з понеділка по суботу з 10:00 до 16:00. Через постійні авіанальоти та артилерійські обстріли в Сумах очні консультації поки неможливі.

Пункт правової та інформаційної підтримки під час війни у Чернігівській області:
Консультації надаються за телефоном: +380631583246 з понеділка по суботу з 10:00 до 16:00. Можливі консультації під час гуманітарних виїздів. Зверніть увагу, що у Чернігові дуже нестабільно працює мобільний зв’язок тож телефон пункту може бути інколи недоступний.

Контактна інформація пунктів правової та інформаційної підтримки в інших областях наразі оновлюється та буде повідомлена невдовзі.

Віримо в перемогу України!

Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні» за підтримки National Endowment for Democracy.

На фото: пошкоджений будинок, в якому знаходиться квартира однієї з клієнток Пункту правової та інформаційної підтримки під час війни у Хмельницькій області Наталії В. у м. Чернігів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *