Чи можуть примусово вилучити майно на потреби ЗСУ в умовах воєнного стану?

Одним із заходів правового режиму воєнного стану є примусове відчуження майна фізичних і юридичних осіб.

Що це означає?

В разі потреби майно може бути примусово відчужено на користь держави в односторонньому порядку. Примусове відчуження майна – це позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Хто вилучає?

Примусове відчуження майна під час воєнного стану здійснюють військове командування разом із військовими адміністраціями самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідне рішення військового командування погоджують із відповідною державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. А в місцевостях, де відбуваються бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюють за рішенням військового командування без погодження з цими органами.

Військовим командуванням, яке має повноваження ухвалювати рішення про примусову реалізацію майна, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об’єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з’єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Президент України в Указі № 64/2022 конкретизував перелік органів та осіб, які належать до військового командування, а саме Генеральний штаб Збройних Сил України, Командування об’єднаних сил Збройних Сил України, командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управління оперативних командувань, командири військових з’єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України.

Лише ці органи й особи мають право ухвалювати рішення про примусове відчуження приватного майна на користь держави під час воєнного стану.

Відмітимо, що військові адміністрації не належать до військового командування й, відповідно, не мають права згідно із законом самостійно ухвалювати рішення про примусове відчуження майна в умовах воєнного стану.

 Які є способи примусового відчуження майна?

Примусову реалізацію майна в умовах воєнного стану здійснюють із а) попереднім повним відшкодуванням його вартості, а в разі неможливості попереднього повного відшкодування таке майно б) примусово відчужують із наступним повним відшкодуванням його вартості.

У разі попереднього відшкодування вартості майна власник майна отримує оплату на підставі висновку про оцінку майна до дати складання акта про примусове відчуження майна.

Наступне відшкодування вартості майна здійснюють упродовж п’яти наступних після скасування воєнного стану років за результатом розгляду заявки власника майна, яку він має подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження.

До заявки потрібно додати висновок про оцінку майна, яку було проведено перед примусовим відчуженням, й акт про примусове відчуження майна. За результатом розгляду заяви оформлюють висновок про здійснення виплат.

Виплату повної компенсації здійснюють у порядку черговості оформлення висновків за рахунок і в межах коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати наступної повної компенсації за примусово відчужене майно.

 Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.

 Чи можна повернути своє майно після закінчення воєнного стану?

У разі якщо після скасування правового режиму воєнного стану примусово відчужене майно збереглось, а колишній власник наполягає на його поверненні, таке повернення здійснюють у судовому порядку.

У разі повернення майна особі в неї поновлюється право власності на це майно. Одночасно особа зобов’язується повернути грошову суму, одержану нею у зв’язку з відчуженням майна, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна.

Крім того, колишній власник примусово відчуженого майна може у судовому порядку вимагати взамін надання йому іншого майна, якщо це можливо.

Публікацію підготовлено в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізовує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *