Стартувала кампанія активізації участі переселенців у місцевих виборах

Про особливості процесу виборів цього року та наслідки законодавчих змін, а також про необхідність максимально швидко інформувати ту частину суспільства, на яку були спрямовані нововведення, говорили на пресконференції «Мільйони виборців отримали можливість голосувати на місцевих виборах», яка відбулась 24 червня 2020 року в пресцентрі УНІАН.

На думку Віталія Місяця, виконавчого директора БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», процедура зміни виборчої адреси не проста, хоча і не надто складна, але величезним викликом прийдешніх місцевих виборів є те, що серед внутрішньо переміщених осіб чимало людей поважного віку і для того, щоб взяти участь у виборах, їм необхідно зробити певні кроки: подати заяву особисто чи отримати електронний цифровий підпис та розібратися як саме зробити це дистанційно. Через це існує загроза, що більшість із них може пропустити ці вибори через просту необізнаність. Тож особливо важливо зараз максимально консолідувати зусилля представників влади та громадського сектору задля проведення просвітницької кампанії. Адже вибори у громадах це важливо – вони визначають якість життя людей. Саме залучення активної громадськості до роз’яснення нових виборчих правил, заохочення переселенців брати участь в голосуванні, допомога кандидатам з числа переселенців сприятиме в реалізації їхніх прав обирати та бути обраними на місцевих виборах. «В рамках проекту «Посилення участі внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах» ми готові консультувати, як змінити адресу голосування, надавати правову допомогу, за потреби допомагатимемо оскаржувати відмови у зміні виборчої адреси, створимо мережу активістів в регіонах, де є найбільша кількість переселенців, які сприятимуть реалізації виборчих прав ВПО на прийдешніх та наступних виборах» – зазначає керівник неурядової організації.

Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко відмітив, що Центральна виборча комісія послідовно вживає заходи щодо забезпечення реалізації права голосу громадян України безвідносно до реєстрації їхнього місця проживання: «Фактично ми уже перейшли від необхідності голосування за формальною адресою – адресою реєстрації місця проживання – до можливості визначення виборчої адреси за фактичним місцем проживання. Особливо це актуально в аспекті місцевих виборів, адже відповідні процедури забезпечать можливість для громадян обирати місцеву владу в тих громадах, де вони фактично проживають».

Наступним кроком у лібералізації відповідних процедур щодо зміни та визначення виборчої адреси може стати внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр виборців», передбачених законопроектом №3485, який 4 червня цього року був прийнятий Верховною Радою України в першому читанні. У разі його схвалення — документального підтвердження фактичного місця проживання виборця взагалі не вимагатиметься.

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ», зазначила, що за захист політичних прав внутрішньо переміщених осіб, а також за право голосу виборців без «прописки» та громадян, які живуть не за місцем реєстрації довелося боротися з 2015 року: «Нарешті близько 5 мільйонів громадян (1,2 млн ВПО, 1 млн виборців без реєстрації та орієнтовно 3,3 млн мобільних всередині країни громадян) зможуть обирати органи місцевого самоврядування та впливати на розвиток своїх громад незалежно від зареєстрованого місця проживання. Тепер важливо встигнути скористатися цією можливістю та вчасно подати заяву до відділу ведення Державного реєстру виборців – з 1 липня по 9 вересня.

Нагадаємо, що 18 травня Центральна виборча комісія затвердила своєю постановою Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси, що дозволить внутрішньо переміщеним особам та іншим мобільним всередині країни громадянам визначати виборчу адресу за місцем фактичного проживання та голосувати на всіх видах виборів.

11 червня ЦВК затвердила Порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, відкривши можливість брати участь у виборах громадянам, які були позбавлені участі у виборах через те, що не мають «прописки» та виборчої адреси. Обидві постанови прийняті відповідно до Виборчого кодексу та набирають чинності з 1 липня 2020 року.

Захід організований благодійною організацією «Всеукраїнська коаліція правової допомоги» в рамках проекту «Посилення участі внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Партнери заходу: громадська організація «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» та Громадянська мережа ОПОРА.

 

2 thoughts on “Стартувала кампанія активізації участі переселенців у місцевих виборах”

  1. Pingback: Як проголосувати на місцевих виборах не за місцем офіційної реєстрації – Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги
  2. Trackback: Як проголосувати на місцевих виборах не за місцем офіційної реєстрації – Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги
  3. Pingback: Як проголосувати тим, у кого немає реєстрації місця проживання? – Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги
  4. Trackback: Як проголосувати тим, у кого немає реєстрації місця проживання? – Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *