Як проголосувати тим, у кого немає реєстрації місця проживання?

На 25 жовтня 2020 р. в Україні заплановані місцеві вибори. А з 1 липня цього року українці мають можливість змінити виборчу адресу, щоб зробити свій вибір щодо майбутнього власних громад. Таку змогу громадяни України отримали завдяки новому Виборчому кодексу, який набув чинності з 1 січня 2020 р. Серед важливих змін –  можливість голосування для тих, хто не має реєстрації місця проживання. І мова йдеться не лише про людей, що опинились за межею бідності. Скористатися нововведенням можуть, наприклад студенти-переселенці, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після закінчення навчання, були «виписані» з гуртожитків з об’єктивних причин.

Згідно нововведень в виборче законодавство, особа, яка до цього не мала реєстрації місця свого проживання, теж може подати заяву до органу ведення Реєстру виборців.

Виборча адреса такого виборця визначається:

  • за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб;
  • органом ведення Державного реєстру виборців (далі – орган ведення Реєстру) за мотивованим зверненням виборця.

Орган ведення Реєстру може визначити виборчу адресу виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, за місцем його фактичного проживання.

Особа, яка не має зареєстрованого місця проживання та набула права голосу або має право голосу, однак виявила, що вона не включена до Державного реєстру виборців, може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру із заявою щодо свого включення до Реєстру та взяття участі у виборах-2020.

Крім того, виборець, який не має зареєстрованого місця проживання та запис стосовно якого міститься у Реєстрі, але за даними Реєстру він вибув зі своєї виборчої адреси або виборчу адресу якого визначено органом ведення Реєстру, для визначення його нової виборчої адреси може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру із заявою щодо зміни цієї виборчої адреси

Що це за заява?

Заява щодо включення до Реєстру або зміни виборчої адреси подається за формами, встановленими постановою Центральної виборчої комісії від 2 червня 2020 р. № 96, не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу виборів, тобто то 10 вересня 2020 р. Вона може бути подана виборцем до органу ведення Реєстру в паперовій або електронній формі.

Заява в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства. Зразки заяви можна отримати безпосередньо у органи ведення Реєстру виборців або на сайті www.drv.gov.ua.

Зверніть увагу, що у зв’язку з карантинними обмеженнями, не всі органи ведення Реєстру виборців ведуть особистий прийом громадян, але з 1 липня 2020 р. можна змінити виборчу адресу онлайн.

Для цього потрібно мати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Подавати заяву та документи потрібно через Кабінет виборця на сайті ДРВ. Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані.

Заява виборця розглядається органом ведення Реєстру не пізніше п’ятнадцяти днів від дня її отримання. Якщо заява не містить даних, які повинні в ній зазначатися, чи містить помилки та неточності, які потребують виправлення або уточнення виборцем, орган ведення Реєстру невідкладно інформує виборця про наявність у заяві недоліків, що перешкоджають її розгляду, та можливість їх усунення у визначений строк. Усунення виборцем таких недоліків у межах визначеного строку не є поданням нової заяви.

Виборець, який подає до органу ведення Реєстру заяву в паперовій формі та хоче отримати повідомлення про результати її розгляду, створене в електронній формі, у заяві зазначає адресу електронної пошти, на яку надсилається таке повідомлення.

В яких випадках можуть відмовити у зміні виборчої адреси?

Керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви особи щодо включення до Реєстру, якщо:

– встановлено, що така особа не має права голосу;

– перевіркою, передбаченою пунктом 3.4 цього Порядку, встановлено невідповідність відомостей, зазначених у заяві та наданих відповідним органом, закладом, установою;

– заяву визнано необґрунтованою;

– заяву подано до органу ведення Реєстру з порушенням строків (пам’ятайте, що подати її можна до 10 вересня 2020 р.)

Особі, якій відмовлено у включенні до Реєстру, повідомляється про це у письмовій формі із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови. Таке повідомлення вручається особі або надсилається на адресу, зазначену в заяві як її виборча адреса, чи на зазначену особою адресу електронної пошти.

Отримати додаткову консультацію щодо зміни виборчої адреси можна за телефоном: тел. +380673801440. Про старт кампанії з активізації участі переселенців у місцевих виборах можна почитати тут.

Проект «Посилення участі внутрішньо переміщених осіб у місцевих виборах» реалізує БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди авторів публікації не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *