Захист конституційного права на працю є важливою гарантією життя людини

На меті конкурсу правничої допомоги Pro bono – показати найцікавіші приклади безкорисливої допомоги від українських адвокатів тим, хто цього потребує.

Автор наступної історії стверджує, що його успішна історія демонструє складність боротьби проти суб’єктів владних повноважень. Протягом декількох років він долає несправедливість та не збирається зупинятися, бо допомога в цьому процесі для нього набула принципового значення. Далі – пряма мова конкурсанта.

Адвокат Микола Кравчук, Тернопіль:

“Мені був раніше відомий довіритель, майор міліції як сумлінний, професійно підготовлений, дисциплінований працівник. Якось з розмови з ним мені стало відомо про службовий тиск безпосереднього керівництва МВС на нього у зв’язку з недоброзичливими службовими відносинами. Що цікаво, саме до службової діяльності довірителя претензій у керівництва не було – це пізніше підтвердилося висновками кадрової комісії. Майор міліції сумлінно працював на ниві професійної діяльності, успішно розкривав злочинні діяння, мав більше п’ятнадцяти заохочень. Під час випадкової зустрічі я дізнався про його неправомірне звільнення на підставі скорочення штатів.

Я тоді запропонував йому правничу допомогу для захисту його порушених прав і поновлення на службі, адже знав, що в нього підростає двоє дітей, а дружина не працює, адже перебуває у відпустці по догляду за малям.

Процес поновлення клієнта на службі здійснювався у судовому порядку, включаючи період з січня 2017 р. по 17 липня 2020 р. Наразі його справа перебуває у судовому провадженні. За цей час відбулося більше десятка судових засідань як місцевих окружних адміністративних, так й апеляційних адміністративних судів та Верховного Суду. Внаслідок їх рішень, довіритель декілька раз був поновлений на службі. Таким довготривалим процес виявився  внаслідок недосконалості системи виконання судових рішень та правового нігілізму учасників цього конфлікту.

Найскладнішими у цій справі є: недосконалість системи виконання судових рішень в Україні; зневажливе відношення керівництва УМВС України до прав своїх працівників; незадовільне ставлення до виконання рішень Суду керівництва УМВС України та упередженість місцевих адміністративних судів при розгляді справ, пов’язаних з оскарженням неправомірних дій суб’єктів публічної влади.

У цій справі простежується прецедентність механізму захисту порушеного конституційного права на працю суб’єктами владних повноважень. На сьогоднішній день у судовому розгляді перебуває велика кількість справ про визнання незаконним Наказу  про звільнення працівників МВС та інших інституцій і поновлення їх на службі. Дана справа демонструє юридичні шляхи захисту цих прав працівників МВС в умовах  реформування МВС України, тобто переформатуванню підрозділів на нову структуру – Національну Поліцію України та, при цьому, звільненні «небажаних» працівників.

Унікальність цієї саме у важкості самого процесу: дуже складно захищати права особи у спорах з суб’єктами владних повноважень. Представлена справа є прикладом правової позиції у вирішення спорів про поновлення на службі, демонструє зразки процесуальних документів та створює своєрідну судову практику, яка ґрунтується на вердиктах апеляційного адміністративного та Верховного судів при провадженні даної справи.

На мій погляд значимість моєї роботи полягала у ствердженні дієвості правового механізму захисту конституційних права громадян в Україні, зокрема, право на працю, яке було порушене суб’єктом владних повноважень.  Робота адвоката проявилась у вироблені та аргументації правових позицій, які були викладенні у позовних заявах, клопотаннях, запереченнях, апеляційних скаргах, відповідях на відзиви, запереченнях на клопотання, а також були враховані при зборі доказів та при безпосередній участі адвоката у судових засіданнях. Така робота була покладена в основу Постанов судів, за результатами, яких у період з січня 2017 р. по нинішній час тричі незаконні накази МВС були скасовані, а підзахисний був поновлений на службі, з виплатою грошового утримання за час незаконного звільнення, що було підтверджено касаційною інстанцією.

Однозначно, я знову взявся за таку справу, оскільки вважаю, що захист конституційного права на працю є важливою гарантією життя людини і основою суспільного правопорядку. Порушення цього права підриває віру людини у таку важливу інституцію як держава, адже утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, а Основний закон (Біблія правого життя) гарантує громадянам захист від незаконного звільнення. Тому, я, сповідуючи повагу до принципів Законності і Верховенства права і виконуючи вимоги передбачені законодавством України і Присягою адвоката, вважаю своїм неухильним обов’язком надавати правову допомогу у відновленні порушеного конституційного права на працю суб’єктом публічної влади”.

Щоб взяти участь в конкурсі, треба заповнити аплікаційну онлайн-форму за посиланням.

Дізнатися детальні умови проведення конкурсу та критерії оцінки успішних історій можна тут.

Проект фінансується за кошти Програми розвитку співробітництва та сприяння демократії Міністерства закордонних справ Литовської республіки / The project is financed by the funds of the Development Cooperation and Democracy Promotion Programme of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *