Епідемія домашнього насильства розповсюджується світом

Паралельно з пандемією COVID-19 в усьому світі розвивається ще одна епідемія – домашнього насильства: у Франції, наприклад, число випадків за час карантину зросла на 30%, у Великобританії – на 20%. І наслідки цієї епідемії позначаються практично виключно на жінках, адже саме вони становлять близько 95% жертв домашнього насильства. Жінки, в основному, зайняті в сфері послуг, там працює 58% з них – а під час коронакрізиса ця індустрія постраждала, мабуть, найсерйозніше. Нарешті, саме на мам і дружин під час самоізоляції лягло подвійне, а то і потрійне навантаження: підтримувати побут, забезпечувати дистанційне навчання дітям, та ще й якось встигати працювати дистанційно.

Згідно з новим аналізу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кожна третя жінка в світі, близько 736 млн, піддавалася фізичному або сексуальному насильству протягом свого життя.
ВООЗ заявляє, що це найбільше дослідження подібного роду, оновлююче попередні оцінки, випущені в 2013 році. Організація проаналізувала дані існуючих опитувань в 161 країні в період з 2000 по 2018 рік, щоб провести ці нові оцінки. У дослідження не включені дані про пандемію Covid-19.

«Насильство щодо жінок – це глобальна проблема суспільної охорони здоров’я, що має масштаби пандемії, і вона починається в ранньому віці», – заявила BBC автор дослідження доктор Клаудіа Гарсія-Морено. «Це число може бути набагато більше, оскільки страх стигми може стати перешкодою для багатьох жінок, які повідомляють про сексуальне насильство».

«Після спалаху Covid-19 з’являються нові дані, які показали, що всі види насильства по відношенню до жінок і дівчаток, особливо домашнє насильство, посилилися в результаті того, що ми назвали тіньової пандемією – сказала заступник генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй та виконавчий директор структури «ООН-жінки» Фумзіле Мламбо-Нгкука – Сьогоднішній звіт і вплив пандемії Covid-19 показують, що необхідно посилити заходи, щоб раз і назавжди викорінити насильство по відношенню до жінок і дівчаток».

А що ж в Україні?

Для більшості жінок пандемія стала справжнім випробуванням. За даними міністерства соціальної політики України, у 2020 році кількість офіційних звернень щодо домашнього насильства зросла на 66 відсотків у порівнянні з 2019 роком. На 86% – це звернення саме від жінок, 12 % – чоловіки, 2 % – це діти. Також офіційно обліковано 197 звернень щодо вчинення домашнього насильства стосовно осіб з інвалідністю. 23 тисячі осіб охоплено соціальними послугами з приводу домашнього насильства в центрах соціальних служб; 6977 сімей отримали психологічні послуги; 295 родин були скеровані до центрів соціально-психологічної допомоги, в яких близько 1,5 тисяч постраждалих осіб отримали тимчасове місце безпечного перебування. За оцінками фахівців, у кожній другій родині, яка перебуває у складних життєвих обставинах, є прояви насильства.

Для оперативного отримання допомоги:

• телефонуйте до поліції 102 або зверніться до найближчого відділу поліції з заявою про вчинення відносно вас домашнього насильства;
• телефонуйте на гарячу лінію для жертв домашнього насильства 15-47(цілодобово та безкоштовно). Оператор кол-центру не просто фіксує звернення чи переадресовує до відповідних компетентних відомств, а й в онлайн-режимі може надавати психологічну допомогу потерпілим;
• телефонуйте на Національну гарячу лінію з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-005, або з мобільного 116-123 (цілодобово)
• якщо від насильства потерпає дитина – прямуйте також служби у справах дітей. Пам’ятайте, що за законодавством дитина, яка бачить насильство стосовно інших – є не свідком, а жертвою;
• звертайтеся до фахівців для отримання психологічної допомоги, якщо ваш психологічний стан погіршився.

Публікація підготовлена в рамках проєкту «Активізація місцевих громад на боротьбу проти домашнього насильства» за підтримки посольства Німеччини в Києві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *